Er det en sammenheng mellom Lisinopril og kramper?

September 29  by Eliza

Det er en svak sammenheng mellom lisinopril og kramper, selv om de fleste pasienter som tar dette stoffet vil ikke oppleve denne bivirkningen. Pasienter som tar en kombinasjon av lisinopril og hydroklortiazid har større risiko for å utvikle muskelkramper som en bivirkning. Hvis en pasient tar lisinopril og kramper oppstår, skal en lege varsles fordi dette kan være en indikasjon på en alvorlig reaksjon på stoffet. Andre bivirkninger, slik som hodepine, kvalme og svakhet er mye mer vanlig med bruk av dette stoffet.

I en klinisk studie av lisinopril, rapporterte om lag 0,5 prosent av pasientene muskelkramper som en bivirkning. Forskere fant at 0,5 prosent pasienter som fikk placebo også opplevd denne effekten. Selv om det er mulig for pasienter å ta lisinopril og utvikle kramper som en bivirkning, er det svært lite sannsynlig for at dette skal skje. I de fleste tilfeller vil pasienten oppleve kramper som følge av trening eller belastning eller som følge av nervøsitet over tar lisinopril.

En studie av bivirkninger oppleves av pasienter som tar lisinopril og hydroklortiazid fant at pasienter har en noe høyere sjanse for å oppleve muskelkramper i forhold til hva som ble sett med gruppen som fikk placebo. Med kombinasjonen av disse medikamentene, 2,9 prosent av pasientene hadde kramper, noe som indikerer en positiv sammenheng mellom lisinopril og kramper. Denne prosentsatsen er fortsatt lav, men slik at pasienter ikke bør forvente å ha muskelkramper når du tar dette stoffet.

Pasienter bør søke lege dersom de opplever muskelsmerter mens du tar dette stoffet, fordi en forbindelse mellom lisinopril og kramper er uvanlig. Muskelkramper kan være en indikator på en alvorlig reaksjon på stoffet, som kan, hvis den forblir ubehandlet, forårsake alvorlig skade eller død for pasienten. Hvis en pasient har muskelkramper som er forårsaket av stress eller press til musklene, er det sannsynligvis trygt å fortsette å bruke denne medisinen, selv om en lege bør konsulteres.

Selv om forbindelsen mellom lisinopril og kramper ikke er sterk, kan en pasient opplever en rekke andre bivirkninger. Lisinopril er kjent for å forårsake hodepine og gastrointestinale ubehag, inkludert kvalme og diaré. Denne medisinen kan påvirke luftveiene også, som fører til hoste, lunger, eller kald. Livstruende bivirkninger og allergiske reaksjoner er også mulig med bruk av denne medisinen, og pasienter bør oppsøke lege omgående hvis et utslett vises, eller hvis de begynner å føle seg ekstremt svimmel eller miste bevisstheten.