Er det en sammenheng mellom Sertralin og kvalme?

December 15  by Eliza

Noen pasienter kan oppleve en sammenheng mellom sertralin og kvalme, særlig når stoffet er gitt ved høyere doser. Dette medisiner som vanligvis fører til kvalme som bivirkning, sammen med generell gastrointestinal opprørt. Hvis bivirkningene blir alvorlige, kan pasienten diskutere situasjonen med en omsorgsperson for å finne ut hva det beste alternativet for å håndtere problemet kan være. Ofte kan pasienter ha nytte av et annet legemiddel eller en dosering endring for å gjøre stoffet lettere å tolerere.

Sertralin er en stemning stabilisator som brukes til å behandle mennesker med depresjon, tvangslidelser, og noen angstlidelser. Det kan være foreskrevet for andre grunner også. Pasienter vanligvis starter på en lav dose som gradvis øker over tid. Målet med tapering dosen opp er å gi pasienten tid til å venne seg til det. Langsomt øke dosen tillater også pasienten å finne den laveste effektive dose, som kan begrense bivirkningene ved å unngå unødvendig høye doser.

Så mange som 30% av pasientene i noen studier rapportert en sammenheng mellom sertralin og kvalme. De opplevde andre symptomer på magesyke, som diaré og oppkast, så vel. Noen ganger er disse symptomene kan løse som kroppen justerer til medisinering. I andre tilfeller kan de bli mer alvorlig over tid. Manglende evne til å tolerere medisiner kan gjøre det vanskelig å holde seg til en doseringsplan, noe som kan skape problemer for pasienten.

Ett alternativ for pasienter som har problemer med sertralin og kvalme er å endre doseringsplan. Det kan være mulig å redusere kvalme ved å ta medisinen med mat, for eksempel. For pasienter som har problemer med å spise på en tidsplan, kan en matbit som en yoghurt eller granola bar være nok til å bosette magen mens du tar en dose.

Kosten modifikasjoner kan hjelpe også, hvis pasienten merker at symptomene er spesielt ille med bestemte matvarer. Koblingen mellom sertralin og kvalme kan også være et resultat av en medikament-interaksjon. Endre et medikament tidsplan eller eliminere et annet medikament eller supplement, med råd fra en omsorgsperson, kan løse problemet.

Pasienter bør være klar over at sertralin og kvalme kan også være et problem ved seponering. Når pasienter gå av medisiner, taper de dosen ned igjen for å gi kroppen tid til å justere. Dette kan være ledsaget med litt kvalme og ubehag. Bivirkningene skal passere når pasienten er helt avvent fra medisiner, og hvis de ikke gjør det, kan de være et tegn på en annen medisinsk problem. En omsorgsperson kan evaluere pasienten for å avgjøre om er nødvendig diagnostisk testing eller behandling.

  • Kvalme kan være et tegn på sertralin tilbaketrekking hos noen individer.
  • Høye doser av sertralin kan føre til kvalme.