Hva er en Gigabit Ethernet?

November 8  by Eliza

Gigabit Ethernet er en nettverksteknologi for å utveksle data med hastigheter på opptil 1 gigabit per sekund (Gbps). Flere typer fiberoptiske og kobberkabler kan brukes til å koble disse enhetene. Spesifikke lasere og single-modus optiske kabler kan overføre data i høy hastighet for miles (kilometer) over en enkelt kabel. Gigabit Ethernet er ofte brukt av servere for å koble til rutere, svitsjer og lagringsnettverk. Det er også ofte brukt for høyhastighets forbindelser mellom bygninger på bedriftens studiesteder.

I 1998 ble Gigabit Ethernet introdusert for å gi høyere enhetsbåndbredder enn 100 megabit per sekund (Mbps) Fast Ethernet. Opprinnelig en optisk-bare teknologi, det ble oppgradert i 1999 for å inkludere 1000BASE-T kobber tvunnet par standard. Dette tillater bruk av Gigabit-enheter med eksisterende American National Standards Institute (ANSI) Kategori (CAT) 5 kabler. Mange Gigabit rutere, svitsjer og nettverkskort kan forhandle tilkoblingshastighet automatisk. Gigabit-enheter kan bruke denne funksjonen til å operere med tregere 100 Mbps eller 10 Mbps grensesnitt i stedet for å erstatte den eksisterende infrastrukturen.

De fleste av standarder for Gigabit Ethernet-enheter ble utviklet av Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Den 1000BASE-T-standarden opprettet av IEEE utnytter alle fire kobber vridd parene i en CAT 5 eller bedre kabel. En konkurrerende standard er designet rundt samme tid av Telecommunications Industry Association (TIA). Kalt 1000BASE-TX, dette mindre populær spesifikasjonen benytter bare to tvinnede par, men krever CAT 6 eller bedre kabel. Noen selger forvirring og markedsføring har ført til noen 1000BASE-T-enheter blir forfremmet feil som 1000BASE-TX.

De 1000BASE-T og 1000BASE-TX-standarder kan både bruke kabler opp til 328 fot (100 meter) lang. En tidligere upopulær kobber spesifikasjon kalt 1000BASE-CX benytter en balansert og skjermet kabel. Dens eneste twisted pair utforming grenser kabellengde til (25 meter) 82 fot.

Fire IEEE Gigabit standarder finnes for optisk fiberbasert Ethernet. 1000BASE-SX kan kommunisere med multi-modus fiber for 721-1,804 fot (220-550 meter). 1000BASE-LX kan bruke multimodusfiber for opp til 1804 fot (550 meter) eller enkeltmodusfiber i opptil 3,1 miles (5 kilometer). 1000BASE-LX10 og 1000BASE-BX10 kan utnytte single-mode fiber med 1310 til 1490 nanometer lasere for opp til 6.2 miles (10 kilometer). En uformell standard kalt 1000BASE-ZX kan nå opp til 43 miles (70 kilometer) med single-modus fiber og en 1550 nanometer laser.

Noen Gigabit nettverkskort gir stor fleksibilitet ved å tillate tilkobling av en Gigabit Interface Converter (GBIC). Dette er en hot-pluggbar enhet med et nettverk transceiver og kabel-grensesnitt spesifikke for en bestemt en Gbps teknologi. GBICs eksisterer i flere Fibre Channel-teknologier samt kobber og optisk Gigabit Ethernet. Ved hjelp av en GBIC-basert nettverkskort, kan en tekniker erstatte en link uten å slå eller konfigurerer en løpende system. En kobber Gigabit Ethernet GBIC kan være koblet fra et nettverkskort og erstattet med en 1 Gbps Fibre Channel GBIC, for eksempel.

I løpet av 2000-tallet Gigabit-teknologien utviklet seg til å omfatte enda raskere dataoverføringshastigheter. 10 Gigabit Ethernet ble først introdusert i 2002. Arbeidet begynte på standarder for 40 og 100 Gigabit Ethernet i 2007, som ble endelig godkjent av IEEE i 2010. Disse teknologiene krever vanligvis kabel oppgraderinger fra eksisterende 100 Mbps eller 1 Gbps infrastruktur for å imøtekomme de høye hastighetene .

  • Ethernet-kabler koblet til en Internett-bryteren.
  • Gigabet ethernet-teknologien gjør det mulig for nettverkstilkoblinger med hastigheter opp til 1 gigabit per sekund.
  • Cat 5-kabel med RJ45 plugg.