Hva er Fastethernet?

June 13  by Eliza

Fastethernet refererer til et sett med nettverksstandarder for dataoverføringshastigheter som overstiger den opprinnelige Ethernet hastighet på 10 megabit per sekund (Mbps). Maskinvare og programvare som støtter Fastethernet kan gi hastigheter opp til 100 Mbps. Opprinnelige Ethernet er noen ganger referert til som 10Base-T, for 10 mbps baseband dataoverføring over twist pair. "Twisted pair" er en type kobber Ethernet kabling brukes i nettverksbygging. Fastethernet er også kjent som 100Base-T, om det er andre betegnelser i tillegg til andre typer kabling.

Mens Fastethernet forbedret nettverk fart ti ganger, det er nå bare en mid-range Ethernet arkitektur. Gigabit Ethernet (GbE) opererer ti ganger raskere enn Fastethernet, med hastigheter på 1 gigabit per sekund (Gbps), eller 1000Base-T, og raskere. The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) publikasjon 802x setter de tekniske standarder for lokalnett, slik at nettverksmaskinvare er interoperable eller kompatibel innenfor sin klasse. Det finnes flere ulike standarder for hver klasse av Ethernet LAN.

For eksempel, kjører standard Ethernet 10Base-T løpet parkabel med en maksimal avstand på 328 fot (100 meter). 10Base- 2 betegner standard Ethernet over koaksialkabel, eller Thinnet. Den maksimale avstanden for denne type Ethernet er ca 607 fot (185 meter). Det er åtte flere typer kabling for standard Ethernet under IEEE 802 spesifikasjonene.

Fastethernet har fem forskjellige kabling standarder skissert av IEEE 802, med 100Base-X er en generell betegnelse. Ethernet kabling er definert etter Kategori betegnelser, diktert av sine tekniske spesifikasjoner. Derfor, Kategori 5-kabel, for eksempel, er noen ganger referert til som Cat-5 kabel for kort. Fastethernet inkluderer følgende standarder og alternativer:

Gigabit Ethernet har sine egne klassifiseringer etter IEEE 802, inkludert 10-Gigabit Ethernet med hastigheter opp til 10 milliarder bits per sekund. Denne typen LAN bruker optisk fiber kabling og har en maksimal avstand på 984 fot (300 meter) for multimode fiberkabel, og nesten 25 miles (40 kilometer) for single-mode optisk kabel.

Maskinvare for en raskere LAN krever vanligvis mer initial investering enn en tregere en. Imidlertid, hvis hastigheten er nødvendig, lønner det seg for seg selv over tid i produktiviteten. På den annen side kan en liten bedrift kontor ser et poeng i avtagende avkastning når de vurderer en ultrarask GbE over et mindre kostbart, men likevel svært effektiv Fastethernet LAN.

  • Det finnes flere forskjellige standarder for hver klasse av Internet LAN.
  • Mange databrukere er kjent med Ethernet-kabelen, fordi det er det de plugge inn sin datamaskin eller høyhastighets modem for å koble til Internett.
  • Cat 5-kabel med RJ45 plugg.