Hva er Heparin-indusert trombocytopeni?

August 26  by Eliza

Heparin-indusert trombocytopeni (HIT) er en blodsykdom hvor nivåene av blodplater faller i respons til en autoimmun reaksjon som utløses av bruk av heparin, et antikoagulerende medikamenter. Noen tilfeller er milde og bare ringe for vaktsom venter. Andre er mer alvorlig og kan være dødelig hvis en lege ikke gir rettidig behandling. Hos pasienter som tar heparin, er denne tilstanden en kjent risiko, og en lege vil vanligvis be om regelmessige blodverdier for å sørge for at blodplatenivået forblir i et trygt område.

Hos pasienter med heparinindusert trombocytopeni, danner legemet en autoimmun reaksjon, utløser blodplateaktivering. Når blodplater aktiverer, tømmer sitt nummer i kroppen før de kan byttes ut, slik at pasientens blodplateantallet vil falle. I tillegg, kan aktiveringen utløse koagulering, forårsaker farlige propper inne i pasientens blodårer. Siden pasienter som er på heparin for å behandle eller forebygge disse tromboser, utvidelse av eksisterende klumper eller dannelse av nye er et alvorlig medisinsk problem.

Typen jeg forme av denne tilstanden onsets innen to dager etter heparin administrasjon. Pasienter med type II heparin-indusert trombocytopeni kan ikke utvikle en reaksjon i en uke eller mer. Vanligvis er det ingen åpenbare symptomer, inntil en blodpropp blir stor nok til å forårsake et problem. Pasientens ekstremiteter kan være i fare, som nedsatt blodstrøm kan føre til vevsnekrose, og det er også en risiko for slag eller pulmonær emboli dersom en koagel blir løs og sirkulerer fritt gjennom pasientens kropp.

Noen pasienter med heparin-indusert trombocytopeni opplever en umiddelbar infusjonsreaksjon når de mottar dette stoffet. De skal utvikle utslett, feber, frysninger, og brystsmerter. Disse tegnene på en alvorlig reaksjon kan tas opp umiddelbart av leger og sykepleiere, som kan stoppe infusjonen og evaluere pasienten for dannelse av blodpropper. I andre pasienter kan den clotting ikke begynner å skje før etter seponering av antikoagulantia, noe som gjør det viktig for folk med en historie av antikoagulantia bruk for å avsløre det til sine leger når de mottar behandling for blodsykdommer.

Behandling for heparin-indusert trombocytopeni innebærer stoppe medisinering og behandling av blodpropp. Det er ofte nødvendig å administrere en annen antikoagulant for å bryte opp klumper og for å erstatte heparin. Pasienten kan trenge kirurgi og andre behandlinger, avhengig av beliggenhet, størrelse og alvorlighetsgrad av blodpropp. Pasienter med denne reaksjonen bør også sørge for at deres diagrammer reflektere det, som i tillegg til heparin, kan andre antikoagulantia som warfarin være farlig for pasienter med en historie med heparin-indusert trombocytopeni.

  • Heparin bruk og dosering bør noteres i pasientens journal.
  • Antikoagulerende medisiner kan føre til redusert blodplatenivåer i blodet.